Népi Alkotóműhelyek

2016:

 Itt várunk nagy szeretettel!:)










Lefelé haladva jutsz el a legközelebbihez!
Népi alkotóműhely I.
Születésnapomon:) 2016. 02. 07. Vasárnap: Várok mindenkit szeretettel!



Farsang

„Kévánok most minden jót,
Drága jó bort, olcsó sót,
Jó kenyeret, szalonnát,
Melléje meg pogácsát.”

A farsang a víg mulatságok, az adománygyűjtéssel egybekötött alakoskodások ideje. A farsangi hagyománykör kezdő időpontjaként január 6-át, vízkeresztnapját jelölik, utolsó napjaként pedig a húsvét előtti negyvenedik napot, vagyis a nagyböjt kezdetét jelölő húshagyókeddet. A tényleges farsang, a népi gyakorlatban lényegében három napra, a nagyböjtöt megelőző farsangvasárnapra, farsanghétfőre, húshagyókeddre korlátozódik.
Fonókban lassan befejeződik a munka.
Az asszonyok, leányok ilyenkor már mosták a fonalat a hideg, jeges vízben; azután kiterítették a hóra, hogy „fagyon ki, száradjon és fehéredjen.” Sötétedés előtt a fagyott fonalat bevitték a kamrába, reggel újra kitették a hóra. (Mi tagadás, szép is lett az így kezelt fonal!)
Ilyenkor már válogatják a zöldségkertbe való magvakat. Az ügyesebbje ládába, rossz lábosba földet tesz, megvizezi, beleszórja a magokat, hogy időben legyen palántája. Ezzel is sietetti a növény „életbe szökését”. Ahogy lehúzódik a hó, már fogják a kapát, mennek a kertbe, verik szét a fagyott rögöket, megfogják, morzsolják a földet: lehet-e vetni? Mert szép-szép az ünnep, a vidámság, a bolondozás…de a föld már hívja a gazdát, a gazdasszonyt; érzi az illatát, keze munkára mozdul…Már a kertek alatt áll a tavasz.
Búsójárás
A szokás eredete a török időkre vezethető vissza, amikor a mohácsi férfiak ijesztő faálarcokat faragtak maguknak és a Dunán átkelve rátörtek az őket fosztogató török táborára, mire a megrémült horda észvesztve menekült el. Ennek az eseménynek az emlékére öltöznek farsang idején busónak (faálarcos szörnynek) a mohácsi sokácok.
Felvonulásuk alatt kiabálás, kolompolás, óriási fatülök tutulása kísérte az álarcosok menetét. A maskarások két gebével, egy rossz fateknőbe fektetett bábot húzattak, melyet később elégettek a téltemetés jelképeként. A felvonulás másik főalakja a medve volt, amit egy legény alakított kifordított szőrű subában, fején zabzsákkal, derekán szíjjal. Őt egy maskarába öltözött társa táncoltatta. Egyéb szereplők is felvonultak, mint például a didák, vagyis öregnek öltözöttek, akik a tömeg közé keveredve tréfálkoztak, pajzánkodtak, míg bottal el nem kergették őket.
A lakodalmak fő idénye is a farsang időszaka volt. Ennek egyik oka, hogy mágikus kapcsolatot éreztek az emberek az új pár jövője és az ébredő természet között. A nagy evésekkel, dús lakomákkal a természetet is hasonló bőségre akarták bírni.
Egy kis érdekességJ
Úgy vélték, hogy farsang végén az asszonyok különleges erő birtokába jutnak, és ettől csak akkor tudják őket megfosztani, ha a férfiak lehúzzák az asszonyok cipőjét. Sok helyen a február hónapot az asszonyok havának is nevezték.
Ételeink:
Fánk, Szabógallérleves, Korhelyleves, Kolozsvári rakott káposzta, Baboskáposzta.

„Éljen és virurjon e háznak minden népe,
Maradjon mindenki békességben!”
Guzsalyas
Hon- és népismeret
Pozsony F. 1996:99-130

Amit sütünk:)

Herőce

Hozzávalók:
v  40 dkg liszt
v  2 ek. cukor
v  1 mk. szódabikarbóna
v  2 db tojás
v  1 bő ek. zsír
v  1 bő ek. tejföl

A hozzávalókból gyúrt tésztát készítünk, ezt kb.1 cm-es vastagságúra nyújtjuk és kb. 10 cm hosszú és 5 cm széles rombuszokra vágjuk fel. Közepén, a hosszabb tengelyén 5 cm hosszú vágást ejtünk és átfűzzük rajta az egyik véget. Így sütjük ki forró zsírban. A kiszedett herőcét vaníliás porcukorral szórjuk meg. Az édes szájúak házi lekvárral is ízesíthetik.

Jó étvágyat hozzá:)



Amit iszunk

Meghűlés elleni-megelőző teakeverék
v  Hársfavirág 3 g
v  Bodza 2 g
v  Orvosi ziliz 2 g
v  Csipkebogyó 2 g
v  Borsmenta 1 g

Egy teáskanál keveréket 2 dl vízzel leforrázunk. Tíz percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta két-három csészével fogyasztható.

Egészségükre váljék:)


Sült alma almasütőben:

Hozzávalók:
  • · almasütő „kézikészülék”+ mécses+ gyufa,
  • ·         alma,
  • ·         dió- őrölt fahéj,
  • ·         méz,
  • ·         almalé vagy borocska:)

Elkészítés:
Az almákat alaposan megmossuk, majd szeletekre vágjuk, a magházat kivágjuk.
Két féle képpen tudod elkészíteni:
1; rendes sütőben, tepsiben egymásra terítve az almákat előre sütjük addig, míg nem „bőrösödik”, majd áttesszük az almasütő kézikészülékünkbe, ahol elkezdjük ízesítni:)
Vagy
2; a szeletelt almákat közvetlenül az almasütő kézikészülékünkbe tesszük, és úgy kezdjük ízesítni.
Ízesítése a következő:
Az almákra diót, mézet, pici őrölt fahéjat tesszel, majd aláöntesz alma levet vagy bort és az almasütő tetejét ráteszed az almasütőre.
Alatta a mécsest meggyújtod, vársz, amíg van idöd és olyanra sütöd, amelyet szeretnél.


Jó sütögetést, jó szórakozást, jó étvágyat!


Népi Alkotóműhely II.:
Kedves Barátaim!
A következő műhely foglalkozásra szeretettel várok mindenkit. Az időpont: 2016. március 06. vasárnap lesz. 



II. Műhely




Adjon a jó Isten,
Boldog ünnepeket!
Mindenféle jókkal
Lásson el titeket.
Az öreg nagyapám
Ily köszöntöt hagyott,
Örvendjetek vígan,
Jézus feltámadott.
Öröm ez ti néktek,
Énnekem és másnak,
De én is örülök
A hímes tojásnak.
Adjanak hát nékem
Néhány piros tojást,
Hogy jó kedvvel menjek
Az utamra tovább.”
  
A téli ünnepek a farsanggal, a tréfás gonosz űző maskarázással fejezőtek be. Ezt követte a böjt időszaka, a hathetes hús- és mulatságtilalom.
A hosszú tél után szervezetünk vitamin tartalékai kimerülnek, ezért kiváló időszak ez a méregtelenítésre.
Így böjtnek egészségmegőrző feladata is van.

Receptek:)

Hamis húsleves tökből
Az egészen zsenge, fiatal tököt héjától megtisztítjuk, kettévágjuk és magvastól, belestül a megpucolt leveszöldségekkel együtt roppanosra főzzük (- a tök szét esik).
A levest higgadni hagyjuk, azután leszűrjük külön edényben, majd haddjuk kicsit hűlni a zöldségeket, amikor már tudjuk szeletelni úgy, hogy nem égeti a kezünket, akkor az egészet felkarikázzuk. Aki zsírral főz az egy rész zsírral (bár böjtben nem használják), de lehet egy bő evőkanál olajjal és -vajjal is, zöldségeket kicsit megpirítjuk, amitől leves íze és színe szebb lesz. Ráöntjük a félretett leszűrt levest. Forrásig összefőzzük.
Csigatésztával vagy/és spenót gombóccal találjuk.

Spenót gombóc
25 dkg megtisztított spenótot leforrázunk, majd kicsavarjuk, és addig pároljuk, míg „zsírjára” sül. Egy diónyi zsírban/ olajban/ vajban egy kis fej vöröshagymát apróra vágva megfonnyasztunk, és ezt is hozzáadjuk. Kihűtjük, hozzáadunk még 2 egész tojást, sót, borsot, 12 dkg szitált zsemlemorzsát. Jól összekeverjük, majd vizes kézzel kis diónyi gombócokat gömbölyítünk belőle. Sós, borsos, forrásban lévő vízben kifőzzük.

Aszaltszilva leves
Egy nagy marék kimagozott aszalt szilvát 1,5 liter vízben feltesszük főni, beleteszünk ízlés szerint szegfűszeget, egy darab egész fahéjat, reszelünk bele citromhéjat, egy csipet sót, és 5 kanál cukrot.
Egy pohár tejfölhöz, hogy selymesebb legyen egy kevés tejszínt adva, elkeverünk egy evőkanál lisztet, ami a habarásunk lesz. A felforrt a levesünkbe habverőt használva, simára keverjük a habarást, majd 5 percig forraljuk, és levesszük a tűzről.  


Húsvéti csibe kalács avagy Tutu/Pipis
Hozzávalók:
Az élesztős – kelt tésztákhoz mindig szobahőmérsékletű alapanyagokat használjunk!
·        
Fél kg liszt
·         2,5 dl tej
·         1 kávéskanál cukor + 60 g cukor
·         egy csomag élesztő
·         1 tasak vaníliás cukor
·         egy csipet só,
·         3 tojássárgája + 1 a kenéshez
·         fél citrom reszelt héja,
·         60 g olvasztott vaj + margarin a tepsi kikenéshez
·         mazsola a szemének (ha sósan készítjük, akkor bors)


A lisztet tálba szítáljuk, hogy levegős legyen. A tejet meglangyosítjuk, a felében elkeverjük az egy kávéskanál cukrot és az elmorzsolt élesztőt, és a liszt közepébe készített mélyedésbe öntjük, hozzákeverünk egy kevés lisztet, letakarjuk, meleg helyen 15 percig kelesztjük, azaz kovászt készítünk. A maradék langyos tejben elkeverjük a 60 g cukrot, vaníliás cukrot, a sót, 3 tojássárgáját és a reszelt citromhéjat. Az olvasztott vajjal együtt a liszthez adjuk, fényesre- hólyagosra kidolgozzuk. Konyharuhával letakarjuk, a kétszeresére kelesztjük. A kelesztés után a tésztát átgyúrjuk, hosszú rudat sodrunk belőle, 10 azonos szeletre vágjuk, majd egyenként kb. 30 cm-es, karcsú rudakra sodorjuk. A tésztarudat félbehajtjuk, egyik végét átvetjük a másikon, és laza csomót- hurkot képezve átdugjuk a lyukon (ez lesz a csibe feje). A másik tésztavéget 3-4 cm hosszan bemetsszünk (ez lesz a csibe farka).
Két tepsit kikenünk margarinnal, tisztes távolságra belerakosgatjuk a kalácsokat, 15 percig kelesztjük, aztán megkenjük tojássárgájával, és a „fejecskékbe” 1-1 szem leöblített mazsolát nyomunk. 200 C fokra előmelegített sütőben 20 percig aranyszínűre sütjük. A tepsiben hagyjuk langyosra, rácsra rakosgatva teljesen kihűlni.

Amit ittunk:)
Böjti időszakban sok folyadékot kell inni, erre az alkalomra egy tisztító teát állítottam össze.
Ezt nemcsak tavasszal, de ősszel is lehet fogyasztani:
·         Csipkebogyó,
·         Körömvirág,
·         Csalán,
·         Majoránna
Az előkészített csomag, amit hazavittetek, egy liter teához elegendő. Le kell forrázni, majd tíz percig állni hagyni. Mézzel vagy anélkül ízesítjük.
Majoránna (hegyek örömének nevezték), fűszerként ismert, nagyon jó emésztést elősegítő, gyulladáscsökkentő, tisztító gyógynövényünk!


Amit ettünk:)
Grulyavakaró avagy krumplis pogácsa
Hozzávalók:
·         3 nagy sós vízben megfőzött krumpli,
·         1 kg szoba-hőmérsékletű liszt+ amennyit még felvesz a ruganyos tésztához,
·         egy csomag szoba-hőmérsékletű élesztő,
·         2 dl langyos tej,
·         1 evőkanál só,
·         20 dkg zsír,
·         1 kispohár szoba-hőmérsékletű tejföl,
·         2 db. szoba-hőmérsékletű egész tojás.
Megtisztítjuk a főtt krumplit a héjától, villával elnyomkodjuk. A zsírt a lisztel és a krumplival kéz között elmorzsoljuk, hozzáadjuk az egyik tojást és a sót. A kisebbik fele, langyos tejben felfuttatott élesztővel, tejföllel és maradék langyos tejjel meggyúrjuk a tésztát. Alatta- felette megszórjuk liszttel, majd hagyjuk duplájára megkelni meleg helyen. Kiborítjuk a gyúrótáblára, elsikáljuk és boros pohárral kiszaggatjuk. Kizsírozott tepsibe tesszük, megint hagyjuk megkelni, tetejét megkockázzuk, lekenjük a másik felvert tojással. 200 C fokon 20 perc alatt aranysárgára sül.


Jó étvágyat kívánok hozzá:)

Még amit kaptatok:)
Szezámsó
Megmossuk és lecsöpögtetjük a szezámmagot. Egy vastag falú edényben aranysárgára pirítjuk, állandó keverés mellett. Dörzsmozsárba tesszük.
Feleannyi jó minőségű sót felmelegítünk, addig, míg a víztartalma elpárolog. Ezt is a dörzsmozsárba tesszük és elkezdjük őrölni szép egyneműre.
Erősíti az immunrendszert, erősíti az idegrendszert.





Várlak benneteket szeretettel:)!





III. MŰHELY 


A tavasz a megújulás jelképe.



Eljött a méregtelenítés ideje! Ehhez is add egy kis segítséget a műhelyben tanult receptek.
 Amiket készítettünk a műhelyben:

Vaj legjava:

A megfelelően elkészített és helyesen tárolt tisztított vaj hűtőszekrény nélkül is hónapokig eláll, nekem van egy éves is, ami teljesen használható, főzésre-sütésre! Elkészítése nem nehéz, nem is bonyolult, csak türelmet igényel:)
Itt nem hirdetni akarom, de én az Aldiban szoktam venni a 250 grammos kék csomagolású Milfina márkázott vajat, aminek a zsírtartalma 82%. Sokszor árazzák le, ilyenkor 20 darabot veszek, bár a pénztárcámban lévő pénz mennyisége is meghatározza, mennyit tudok venni:) Bár összesen egy évben kétszer kell megtennem és egész évre elegendő mennyiséget tudok lefőzni. Tehát van egyszerre 5 kg vajam, elkészítési ideje 5 óra! 
Egy nagy vas edényben (lehet más edényben is, csak számomra ez a legbiztonságosabb a hosszú idő miatt) felolvasztjuk a vajat, majd fedő nélkül a legkisebb lángon melegítjük. Ha túl nagy lángon, vagy ha túl sokáig főzzük, leéghet, megbarnul és kellemetlen szaga lesz. Enyhén édeskés, finom íze és illata van a jól elkészített tisztított vajnak. Többször eltávolítjuk a tetején összegyűlt habot. A kész, vaj legjava folyékony aranyszínű, áttetsző. Áttesszük üveg tárolóedényekbe, éléskamrában tároljuk.
Sokszor egy - egy adaghoz, reggeli kencének, teszek bele friss fűszernövényeket, például petrezselyem zöldjét, vagy medvehagymát stb. Nagyon finom egy friss zsemléhez, és ha van hozzá még paradicsom/ paprika, egyszerűen a legfinomabb reggeli:)
Hajnalba keltem, hogy friss zsemje legyen a kóstoláshoz.

Zsemje Csutkaeszti módra:)

Ennek a receptje: Fél kg kenyérliszthez, amit előtte át szitálok, egy csomag élesztőt adok, amit előtte kevés langyos vízben, egy kockacukorral felfuttatok. Adok hozzá két bő kanálnyi olíva olaját, egy csapott evőkanál cukrot, egy teáskanál sót, és annyi langyos vizet-amennyit felvesz, hogy rugalmas- kenyeres tésztát kapjunk. Meg gyúrjuk- szépre:) Érezni fogjuk, mikor jó, ezt nem lehet igazán leírni, meddig kell gyúrni egy tésztát. Egy vájdlingba tesszük úgy, hogy alatta- felette (tészta tetejére) megszórjuk liszttel, és letakarjuk egy tiszta konyharuhával és a duplájára kelesztjük. Mamám mindig dunyha közé tette, de ha dunyha nincs, akkor mindenképpen meleg-; huzatmentes helyen kelesztjük az élesztős tésztát, mert sajnos megfázik és „betaknyosodik”; és nem lesz jó a tésztánk! A megkelt tésztát lisztezett deszkán átgyúrjuk, meleg vizes kézzel cipókat formázzunk, olajos-lisztes tepsibe sorakoztatjuk, lekenjük felvert tojással és megszórjuk szezámmaggal/ mákkal/ fekete hagymamaggal (ezt nálunk nem nagyon ismerik, de mivel védikus főző tanfolyamot elvégeztem az Uram kedvéért, ott ismertették meg velem. Nagyon finom, Nigellának vagy fekete köménynek is nevezik; érdemes kipróbálni!) Újból letakarjuk, és kelesztjük, amikor már a cipócskáink kövérek, beletesszük az előmelegített sütőnkbe és 20-25 percig sütjük. Egy fém tálba ne felejts vizet tenni a sütő aljára. Akkor jó, ha az alját megkopogtatjuk, és kongó hangot add- akkor átsült!
Remélem ízlett Nektek:)

 A következő a házi sajt volt, amit oltóanyag nélkül el lehet készíteni.
Mindenkinek először az ecettel vagy citrommal kicsapatott túros-sajt jut eszébe, de én a régi egyszerű „parasztosabb” verziót szeretném megismertetni veletek.
Mi volt akkoriban elérhető: boci tej, túró, vaj, tojás. Egy kis szódabikarbóna és só és kész is a „trappista” sajtunk:)

Trappista sajt Koch Eszti (édesanyám) módra:

Elkészítése: 1 liter házi tejben megfőzzünk fél kg házi túrót, amikor látjuk, hogy kezd össze állni, akkor leszűrjük. Ne gézzel, mert soha többet nem akarunk ilyet készíteni! Vegyünk egy műanyag tapintású, átlátszó- fátyolnak használták régen- anyagot, amit egy szűrőre teszünk, alatta egy mély tál legyen, ami felfogja a savót. Leszűrjük, megnyomkodjuk és hagyjuk kicsit lecsöpögni. Körülbelül 6 dkg vajat abba a lábosba, amiben eddig főztünk felolvasztunk, és visszatesszük a leszűrt tejes-túrót és elkezdjük lassú tűznél főzni vele. Ehhez teszünk egy elkavart egész tojást, amibe előtte belekavarunk egy kiskanál szódabikarbónát és egy kiskanál sót. Főzés közben jól egy állagúra keverjük. A lyukas formát, -ami nem lehet fém-kikenjük vajjal és bele nyomkodjuk a sajtunkat. Szobahőmérsékleten kihűtjük, majd hűtőben tároljuk. Egy napot haddjuk száradni! Ha rántott sajtot szeretnénk belőle, nem kell kétszer bundázni, mert nem folyik ki. Ezt is lehet fűszerezni, fokhagymázni főzés közben.


 A másik féle sajt, amit kóstoltatok, kicsit inkább a juhsajt állagához hasonlít.

Házi sajt Kós Róza (nagyikám) módra:

Egy liter házi aludttejet egy liter házi forró édes tejbe öntünk és pár percig együtt főzzük, míg az aludttej kissé keményszik és zöldes savó válik ki belőle. Szitán alaposan lecsurgatjuk, másik edényben áttörjük és kb. 2 dkg vajjal, sóval erősen kigyúrjuk. Azonnal fogyasztható. Fűszerezhetjük köménnyel, reszelt hagymával, piros paprikával.
 
Mindenből vihettetek haza kicsi kóstolót, remélem ízlett! Egészségetekre váljék!







Várok mindenkit újra, nagy szeretettel!





IV. MŰHELY



Régi mesterségek modern köntösben:)

Gyermekekhez szerettem volna közel hozni a kékfestő technikát. Kerestem régi műhelyeket ahol űzték e csodás, bonyolult mesterséget, de sajnos itt a környezetünkben mind bezárt. Nagyon szeretem Kemendi Ágnes könyveit, és a régi Praktika újságokat. A kutatás során találtam egy olyan cikket, ahol Kemendi Ágnes egy olyan szigetelő pépet kísérletezett ki, ami tökéletesen befedi a mintákat és nem engedi, hogy a festék aláfolyjon az anyagon. „ A valódi kékfestésnek is ez a lényege, de az eredeti bonyolult összetételű takarómasszákkal ellentétben ez a pép csak természetes anyagokat tartalmaz, nem mérgező és könnyen kimosható az anyagból, így gyerekek is bátran kipróbálhatják.” Megörültem! Igen ez kell nekem:)
Mindig is az volt a szándékom, hogy valahogy megmenteni a régi dolgokat, gyerekeknek átadni. Hagyományos technika, modern változatban is működik! Talán így könnyebb közelebb hozni a mai világhoz. Tudom, hogy nem eredeti kékfestő féltve őrzött receptje, de már ezzel könnyített változattal értékelni fogja a gyermek, az eredeti kékfestéssel készült tárgyakat. És még az is lehet, hogy ebből az élményből születik a kékfestő- gyűjtő /vásárló és az inas is!
Szigetelőpép:
  • ·  1 teáskanál porrá tört mézga – gumiarábikum; melyet egy afrikai akácfajtából nyernek, ez egy fák törzsén kicsorgó, borostyánszínű nedv. (Művészellátó boltokban, bútorrestaurátor műhelyben vásárolhatjuk meg)
  • ·         Fél evőkanál búzaliszt, fél evőkanál étkezési búzakeményítő és timsó (kertészeti szaküzletekben beszerezhető)
  • ·         Annyi víz, amivel elérjük a sűrűséget.

A mézgát törjük össze morzsában. A hozzávalókat még szárazon keverjük össze egy konzervdobozban. Majd lassan adagolva öntsünk hozzá vizet, csomómentesre keverjük vízfürdő felett. A pép állaga: pudingos- fogkrémsűrűségű.
  • ·         Batik festék, azért mert ez kihűtött állapotban is színez. Minden egyes literhez, egy kanál sót teszünk, ecetet NEM!

Elkészítése:
Tanodában: lehetett kötényt, tornazsákot, szatyrot, gyógynövényest festeni. A választás után közzétettünk egy kartonpapírt, hogy a másik oldalra ne üssön át, a keverék. Majd sablonokból lehetett választani, főleg a tulipános volt kelendő:) de volt manóházas, csillagos, és egyéb aranyos figurás. Ezeket rá helyeztük az anyagra és a kész pépünket, tunkolásos technikával, ecsettel felfestettük. Hagytuk megszáradni, és az előre elkészített és kihűtött festőlébe bele tettük, úgy hogy a mintázott felületével lefelé engedtük, a lé felszínére, és hagytuk, hogy átjárja a festék.
Tanulás: Erősebb (több egyszínű) batik festékkel kell dolgozni és elég három liter vízben feloldani.  Így a szín erőteljesebb lesz a sokadiknál is! Valamint nem szabad sokáig benne hagyni a festékes vízbe, mert leáztatja a gyönyörű munkás pépünket, és nem fog teljesen tisztán látszódni a mintázásunk. 
Tehát: Néhány perc után, ki kell venni az anyagunkat a festékből és ki kell öblíteni. Ekkor már óvatosan le is dörzsölhetjük az anyagról a szigetelő anyagot.
Végül ecetes vízben kiöblítjük, majd száradás után kivasaljuk, gőzölés nélkül.  
Jó munkát!


Textilre pecsételtünk is!
Ez egy nagyon egyszerű: az előkészített nyomódúcot ( amit Te is elkészíthetsz dekorgumi lapból, vagy vásárolhatsz előre gyártott dúcokat) Hobbi boltokban kapható textil festéket szivacshengerrel felviszed a pecsételőre, és már készülhetnek a nyomatok :) az előre elkészített már batikolt anyagra!



Itt ajánlok egy könyvet: Elizabeth Harbour: Nyomatkészítés saját kezűleg.


Amit még tanultunk:)
Házi sütőpor készítése:
  • 1 csomag 50 grammos Szódabikarbóna;
  • 15 gramm, (de lehet 25 gramm is) a borkősav;
  • 25 gramm, étkezési keményítő.


Az összetevőket egy tálba összekeverjük, és egy jól záródó üvegben eltesszük. Egy kiskanál sütőpor keverék elég egy piskótához, amit ott a műhelyben meg is kóstoltatok, házi és csipkelekvárral.




Amit haza lehetett még vinni:



Készítettem mindenkinek friss gyermekláncfűből/ pitypangból szirupot.
Elkészítése:
Két nagy marék tiszta pitypang virágot egy liter hideg vízbe teszünk. Felforraljuk, lehúzzuk a tűzről és egész éjjel állni hagyjuk. Másnap reggel leszűrjük, kisajtoljuk, és hozzáadunk a folyadékhoz 1 kg. gyümölcscukrot/ vagy cukrot és fél citromot felszeletelve. Több citromot ne adjunk hozzá, mert savanyúvá teszi majd a szirupunkat!
Ezután, az edényt fedél nélkül a tűzhely főzőlapjára helyezzük és a legkisebb fokra állítjuk, hogy ne tudjon forrni, így megtartja a vitaminokat. A szirup állagát többször is kell ellenőrizni úgy, hogy többször hagyjuk kihűlni.  Ne legyen túl sűrű, mert egy idő után ki kristályosodik, de túl híg se legyen, mert akkor pedig besavanyodik. Méz ízűnek kell lennie! Nekem egy napba telt, hűtésekkel együtt amíg jó lett! Türelem:) Nagyon jó azoknak, akik vasbetegek: mert a rendes méz savát, nem bírják, míg a gyermekláncfű méz-szirup nem okoz ilyen panaszokat. 
Lehet belőle mézeskalácsot is készíteni, édesítőnek használni például a reggeli teába-, kávéba, vagy egyszerűen a vajhoz keverni és kenyérre kenni, és vajas- mézes kenyérként megenni:)
Emlékszem arra, hogy anyukám a cukorbetegségére itta ezt a szirupot, valamint amikor pattanásoktól rügyeztünk:) serdülő korunkban csalánnal keverve, kellett innunk naponta a testvéremmel együtt. Tiltakozásunk ellenére a teáktól kitisztult a bőrünk.

Ajánlom, mindenkinek próbálja ki, nagyon érdemes!




Nagy szeretettel várok mindenkit a következő Műhelyemre is! Júliusban én is tovább képzésen leszek:) játékokat készítek, mesterektől tanulok:) és természetesen táboroztatok! Itt szünet lesz, de utána augusztustól és ez év minden hónap első vasárnapján- decemberig találkozunk! Utána egy ÚJ Ember mutatkozik be Nektek, más szépséges dolgokkal:)
Remélem, addig sok jót és hasznosat adok Nektek a mindennapjaitokhoz!


Szeretettel Várlak:)


V. MŰHELY


A gyékény „tudományát” Kovács Tibor nagyra becsült mesteremtől tanultam. Ő mutatta meg azt a világot, amit azt gondoltam, hogy Bükkben született ember lánya, sohasem fog igazán magáénak vallani. De amikor megláttam a sík vidéknek és vizeknek a vadregényes élővilágát, akkor nagy megdöbbenésemre: békés, nyugalmas otthont, adott szívemnek.

Ott hangja van a csendnek!

Mesteremnek köszönhetem azt, hogy a gyékény, a káka, sás, nád mindennapi életem része lett. Játékok születnek meg belőlük nap, mint nap gyermekek és gyermek lelkű felnőttek kezében- önfeledt, örömteli percekben! 
Áldja meg Őt a jó Isten!
Az ilyen, szakmájában kiváló embernek sokáig kell élnie egészségben, szeretetben, hogy minél több embernek át tudja adni a kihalásra ítélt mesterségét!


Fekete István: Aludtál e…

Aludtál-e már nádtető alatt?
Láttad-e ott, hogy kél fel a nap?
Hallgattad-e szélben hogy zsong a nád,
Ha megérinti a virradat?

Ugye nem láttad? Nem láttál semmit!
Se nádirigót, se kócsagot,
Se vadrécék kéktükrű szárnyát,
Se víz mélyén rengő csillagot…

Raktál-e tüzet tavalyi nádból?
Füstje simította arcodat,
Ha felkél a Hold és a lidércfény
Táncol a tündöklő ég alatt?

Láttál-e ezer szárcsafiókát?
Úszó fészket a nagy vízen?
S hallgattad-e ködös hajnalokon
A vándormadár hogy mit izen?

És nádi széna volt-e párnád?
Millió béka a muzsikád?
Imbolygó bagoly kedves barátod?
Nyárson sült keszeg a vacsorád?

Fürödtél-e már csendben és fényben,
Este, ha lobban a néma tűz,
S a nádas felett átszáll az álom,
S rád sóhajt lágyan a puha fűz?

Álmod, ha őrzi millió nádszál
És tartja feletted az eget,
Neked adja a csillagos békét,
S megcsókolja a szívedet.


A képeken Kovács Tibor munkái láthatóak: 



Kezdjük akkor a gyékényszövéssel:

Gömbfából leszabunk négy 70-80 cm hosszú darabot, s egyik végükön meghegyezve a földbe szúrjuk őket úgy, hogy kb. 50 cm magasan álljanak ki a földből. A cövekeket úgy kell elhelyezni, hogy a gyékényszőnyeg kívánt méreténél széltében 10 cm-rel, hosszában pedig kb. 20- 25 cm-rel legyenek szélesebbek. A gömbfából ezután vágjunk le három hosszú darabot; a méreteket a szőnyeg szélessége és a gyékényszál hossza szabja meg. Ez kb. 1 m, tehát a rudaknak 120 – 125 cm távolságra kell lenniük. Az egyik rúdba kb. 5 centiméterenként fúrunk lyukakat. Ez lesz a borda. Ennek elkészülte után, a két fúratlan rudat a cövekhez erősítjük, és megkezdjük a felvetést, azaz a hosszanti szálak kifeszítését. Az erős spárgát belefűzzük a lyukas fa első furatába, majd az egyik rudat alulról felfelé megkerülve belefűzzük a spárgát a második furatba, és a második rudat is megkerüljük alulról felfelé. Ezt a műveletet addig folytatjuk, míg minden furatba kerül spárga. Ekkor a spárga két végét rögzítjük az egyik rúdon. A gyékényszálakat a körmünkkel választjuk szét. Az így előkészített alapanyaggal és szövőszerkezettel elkezdjük a szövést, a hosszanti és keresztszálak összekapcsolását, keresztezését. A keresztszálak, a mi esetünkben a gyékényszálak az első sorban, a páros hosszanti szálak alatt és a páratlan szálak felett helyezkednek el, a második sorban pedig fordítva. A szövés megkezdése előtt húzzunk be két erős pálcát a hosszanti szálak közé egymással ellentétesen úgy, hogy a hosszanti szálak egy síkba kerüljenek. Minden sorba új gyékényszálat húzzunk be, kezünkkel vezetve a hosszanti szálak között le és fel. A széleket úgy dolgozzuk el, hogy a két szélső szál között újra átbújtatjuk a szálakat. Minden sort a már kész szőnyeghez szorítunk a lyukas fa segítségével. Ha elértük a kellő hosszúságot, vágjuk el a szőnyeg mindkét végén a hosszanti szálakat, s csomózzuk össze őket. Vágjuk le a széleken túlnyúló fölösleges gyékényszálakat is, és kész a gyékényszőnyeg.:)




Amit ettünk:)

Kakaós csiga

ahogy én készítem:)

Hozzávalók:
50 dkg liszt; 1 csomagélesztő; 5 evőkanál cukor; 1 kávéskanál só; 2,5- 3 dl. langyos tej; 25 dkg hideg vaj; 10 dkg liszt.

A krémhez: 25 dkg puha vaj; ízlés szerint: porcukor és kakaó.

Az élesztőt felfuttatjuk kevés langyos, cukros tejben. Egy tálba beleszórjuk a fél kiló lisztet, a sót, a maradék cukrot, beleöntjük az élesztőt meg a többi tejet, és 10- 15 percig dagasztjuk. Kissé fárasztó, de megéri:) Cipót formálunk a tésztából, meghintjük kevés liszttel, és meleg helyen a duplájára kelesztjük. Közben a hideg vajat összedolgozzuk a 10 dkg liszttel, majd lapos tégla alakúra formázzuk. A megkelt tésztát kinyújtjuk, rátesszük a „vajtéglát”, hajtogatjuk, majd fóliába csomagolva félórára beletesszük a hűtőbe pihenni. Ezt még kétszer megismételjük.
Krémnél összekeverjük a vajat a kakaóval és porcukorral. Az utolsó hajtogatás után jó nagyra kinyújtjuk a tésztát, rákenjük a krémet, feltekerjük, majd kb. 2 cm vastag szeletekre vágjuk. A csiga végét az aljára hajtjuk, hogy minél kevesebb kakaó folyón ki.  A csigákat sütőpapírral bélelt tepsire pakoljuk. Ha van időnk, érdemes betenni a hűtőbe néhány órára (ez is hozzájárul ahhoz, hogy minél kevesebb kakaó veszteségünk legyen):), ha nincs, akkor forró, 220 fokra előmelegített sütőben sütjük, amíg szépen meg nem pirul a teteje.
Jó étvágyat hozzá!:)
Azt nem felejtjük el: ha kelt tésztát készítünk, mindig szoba-hőmérsékletű alapanyagokkal dolgozzunk! A sütő aljára, tegyünk fém tálkába vizet.


Amitt haza lehetett vinni:)

Házi csoki: Koch Eszter módra

2 dl tejszínt, 10 dkg vajjal, fél kg kristálycukorral és 2 csomag vaníliás cukorral addig főzzük, amíg a cukor már nem serceg. Bár az én családom sercegően szereti, csak minél hamarabb legyen kész!:) Tűzről levesszük. Majd 25 dkg zsíros tejport (COOP-nál veszem) és 2 kanál jó minőségű kakaóport megpróbáljuk csomómentesre belekeverni. Nekem ez soha sem sikerül, ezért teszek bele puffasztott rizst vagy mogyorót, gyümölcs aszalványokat, így eltüntettem:) Alufóliával kibélelt tepsibe öntöm, de az alufóliára tehetek ostyát is, és arra öntöm a csokit. Ne tegyük hűtőbe!  Szobahőmérsékleten haddjuk kihűlni! Ha egyáltalán addig megmarad:) Gyermekkoromban a Bátyáimmal nagyon szerettük, és sohasem tudott eléggé kihűlni…. Ezt most is tapasztalom: mikor oda juttok, hogy felvágjam és csomagoljam, azt veszem észre, hogy valahogy egy picike törés árválkodik még a tepsiben:)
Egészségetekre váljék!:)




Legközelebb augusztus 7-én, vasárnap találkozunk! Ezen a napon, kenyeret sütünk, kovászt készítünk és szalmázunk:) 
Mindenkit szeretettel várunk!

Kedvesek!
Sajnos a betegeskedésem közbeszólt, így ez a foglalkozás, és a nyári táborok is elmaradnak! De ígérem, hogy hamarosan leírom mi is lett volna a két elmaradt műhelyemben: "búza"és "kukorica" napon😊..... és a gyékényről is írnék még egy kicsit.....😊
Nagyon szép áldásos napokat!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése